top of page

Grywalizacja w ZSE-T - w szkole posiadającej tytuł Złotej Szkoły NBP

zsetblogreklama

Zaktualizowano: 5 mar 2023

Grywalizacja „Bank Centralny” w ramach projektu Złote Szkoły NBP

zrealizowana przez kierunek zawodowy reklama w Zespole Szkół Ekonomiczno-Technicznych

w Gliwicach w roku szkolnym 2022/23


Uczniowie klasy 2d kierunku reklama zorganizowali grę edukacyjną typu podchody w budynku szkoły.



Przygotowania do realizacji tego projektu rozpoczęli od rozpoznania terenu i ustalenia miejsc, w których ukryte zostały zadania dla uczestników podchodów. Wytypowali dziesięć charakterystycznych punktów oraz miejsce startu i mety.


Następnie zapoznali się z treściami dotyczącymi banku centralnego NBP i przygotowali propozycje pytań i zagadek, jakie mogliby zadać uczestnikom. Wybrali dziesięć najlepszych, zapisali je na komputerze i wydrukowali. Dodatkowo opracowali rebusy graficzne, wykonali je w programie graficznym i wydrukowali. Pytania i rebusy włożyli w koperty, które opatrzyli logiem szkoły i projektu Złote Szkoły NBP, koperty opisali symbolami przynależnymi danym miejscom podchodów.



Przygotowane przez uczniów pytania zawierały zawsze dwa warianty odpowiedzi, jedną poprawną, drugą błędną. Jeżeli uczestnicy podchodów odpowiadali poprawnie, to otrzymywali wskazówki do odszukania następnego miejsca w szkole, gdzie czekało na nich kolejne pytanie i tak docierali do mety. Jeśli jednak uczestnicy udzielali złej odpowiedzi, to musieli się cofnąć do wcześniejszego punktu gry lub otrzymywali zadanie karne typu pompki do wykonania. Tak skonstruowane zasady gry wydłużały czas uczestników, którzy udzielali błędnych odpowiedzi, a najlepsze wyniki uzyskiwały grupy, które udzielały poprawnych odpowiedzi. Uczniowie posiadający wiedzę o banku centralnym NBP płynnie pokonywały etapy gry i zmierzały wprost do mety.


W podchodach wszystkie pytania dotyczyły banku centralnego NBP. Oto przykładowe pytanie z dwoma wariantami odpowiedzi.

Jakie funkcje pełni bank centralny NBP?

A. Zarządza wszystkimi kantorami wszystkich banków w Polsce.

B. Jest bankiem emisyjnym i bankiem banków.


Uczniowie przygotowali materiały promujące grywalizację. Plakaty informujące o wydarzeniu rozwiesili w budynku szkoły.




Grywalizacja odbyła się na terenie szkoły 3.03.23, uczestniczyły w niej grupy trzyosobowe reprezentujące daną klasę. Początkowo planowaliśmy urządzić podchody jedynie dla klas mundurowych o profilu ekonomicznym, które we wcześniejszym terminie uczestniczyły w lekcjach z ekonomią w temacie banku centralnego NBP. Okazało się jednak, że gra cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i chęć uczestniczenia w niej zgłaszały również inne klasy. W efekcie w podchodach rywalizowało siedemnaście klas ZSE-T.




Uczniowie profilu zawodowego grafiki, pod kierunkiem nauczyciela tych przedmiotów zawodowych, przygotowali nagrody - banknoty ZSE-T - zaprojektowane i wydrukowane dwustronnie, które zwycięzcy mogli wymienić na przekąski w sklepiku szkolnym.


Poniżej przykład zredagowanego tekstu z pytaniem i wskazówką do dalszej drogi oraz przykładowy rebus obrazkowy wyjaśniający kolejny etap trasy.




Gra planszowa „Napad na bank”

Uczniowie klasy 1 d kierunku reklama, pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych, stworzyli grę planszową - edukacyjną - o banku centralnym NBP.


Przygotowania do realizacji tego projektu uczniowie rozpoczęli od analizy gier planszowych na rynku i wyboru takiego typu gry, której zasady umożliwiają zastosowanie kart z pytaniami dotyczącymi banku centralnego NBP. Nauczyciel podzielił grupę klasową na zespoły i przydzielił im zadania do opracowania: zasady gry, projekt planszy, projekt pionków, projekt logo i nazwy gry, projekt kart z pytaniami, projekt opakowania, zredagowanie pytań.


Praca nad projektem pochłonęła kilka jednostek lekcyjnych, wymagała ścisłej współpracy i dobrej komunikacji pomiędzy zespołami. Zgodnie przyjęto: nazwę „Napad na bank”, układ pól na planszy, formę kart z pytaniami oraz zasady gry. Rozgrywka polegała na tym, że gracz z pionkiem złodzieja zmierzał do mety, a ścigali go gracze z pionkami pracowników banku. Gracze-bankowcy mieli szansę dogonić złodzieja dzięki udzielaniu poprawnych odpowiedzi na pytania dotyczące banku centralnego NBP.


Wszystkie pytania na kartach dotyczyły banku centralnego NBP. Oto przykładowe pytanie z dwoma wariantami odpowiedzi.

Wybierz zdanie, które uważasz za prawdziwe:

A. Centralny bank NBP nadzoruje rozrachunki wszystkich kont bankowych w Polsce z kontami zagranicznymi.

B. Centralny bank NBP prowadzi bieżące rozrachunki międzybankowe.

Uczniowie zaprojektowali wszystkie elementy gry w programie graficznym, wydrukowali i przycięli. Planszę i karty zalaminowani, a pudełko okleili wydrukowanym projektem opakowania gry.

Rozgrywki gry planszowej „Napad na bank” odbyły się w: 1.03.23 na lekcji 5 oraz 3.03.23 na lekcji 3, uczestniczyły w niej klasy policyjne o profilu ekonomicznym, które we wcześniejszym terminie uczestniczyły w lekcjach z ekonomią w temacie bank centralny NBP.




1 Comment


busia42
Mar 07, 2023

Rewelacja. Pomysł, wykonanie, zabawa. Brawa dla pani Asi, która była "mózgiem" całego "napadu".

Like

DON'T MISS THE FUN.

Thanks for submitting!

Kalejdoskop artykułów

blog.png
blog22.png
  • Facebook
  • Instagram

Wybraliśmy dla Ciebie najlepsze pozycje  kultury i rozrywki!

Image by Thought Catalog

Archiwum artykułów

blog2.png
bottom of page